Żeby tylko nie przeoczyć

Korona Polski obejmuje wykaz 16 najwyższych szczytów każdego województwa. W lubuskim jest to Góra Żarska, licząca 226,8 m n.p.m. Nie jest to wysokość imponująca – góra plasuje się na przedostatnim, piętnastym miejscu.
Szczerze powiedziawszy, gdyby nie było znaków, łatwo można ją pominąć, bo ten punkt (który trudno nazwać nawet szczytem), nie wyróżnia się niczym od otoczenia. A wynika to stąd, że południową część woj. lubuskiego stanowią Wzniesienia Żarskie, które są częścią Wału Trzebnickiego, o którym już kiedyś pisałem (link tutaj).
Zatem Góra Żarska położona jest już wśród wzniesień, więc nie wznosi się za bardzo 🙂 Idąc sobie leśną ścieżką trzeba tylko wejść… tutaj

A to widok z góry. Lęku wysokości nie trzeba się bać 🙂 Często w internecie opisane jest, jak dojść do danej atrakcji turystycznej: skąd zacząć, jakim szlakiem, jak długo się idzie itp. Jeśli chodzi o Górę Żarską informacja jest taka: „Z parkingu dojście na górę trwa 10 minut” – czyli „wyprawa po zbóju” 🙂

A oto najwyższy punkt w województwie lubuskim. Na tablicy napisano 226,8m natomiast niektóre źródła internetowe podają 226,9 m. Możliwe, że uwzględniają ten słupek triangulacyjny…

Tuż obok stoi stalowa wieża obserwacyjna (przeciwpożarowa), wybudowana w latach 80 XX wieku. Wcześniej do wypatrywania ognia w lesie służyła Wieża Bismarcka, na szczycie której wybudowano drewniany pomost dla obserwatora

Szkoda, że szybko przemija

Kolejna odsłona wiosny (pierwszą pokazałem tutaj). Chociaż kwiecień nadal chłodny, to jednak bardzo kwiecisty. To zarejestrował mój aparat Canon SX40 – stary już, trochę się psuje, ale przewędrował ze mną tysiące kilometrów: pociągiem, rowerem, samochodem i pieszo.
Ale podziwiajmy tegoroczną wiosnę. Od poprzedniego wpisu minęło kilka tygodni, więc kwiatostan się zmienił… za chwilę maj – to przekwitnie, a pojawią się bzy

To zdjęcie zrobiłem 25 kwietnia w Żarach…

A to zdjęcie zrobiłem 1 maja w Żarowie

Włodarze i zabytki

Jako, że nie mam żadnych innych zdjęć nadal wałkujemy Żagań 🙂 Dziś trochę budynków, w których znajdują się ważne dla miasta urzędy, jednostki organizacyjne i służby. Wiele z nich umiejscowionych jest w zabytkowych budynkach.
Zaczniemy od najważniejszego, jakim jest Urząd Miasta przy Placu Słowiańskim

Filia Urzędu Miasta mieści się też w Żagańskim Pałacu Kultury (ul. Szprotawska) – jest tam Urząd Stanu Cywilnego oraz Wydział Świadczeń Socjalnych

Starostwo Powiatowe mieści się w trzech miejscach. Na ul. Dworcowej , w jednym z budynków dawnej Czesalni Wełny…

… na Jana Pawła II…

… oraz w dawnej remizie straży pożarnej przy ul. Libelta

Urząd Gminy znajduje się przy ul. Armii Krajowej

Przy ul. Szprotawskiej jest także Sąd Rejonowy

Ładny budynek Prokuratury Rejonowej przy ul. Dworcowej. Jednak nie chciałbym znaleźć się tam jako petent…

Remiza Państwowej Straży Pożarnej – ul. Nowogródzka

Komenda Powiatowa Policji sąsiaduje z PSP

Na koniec Straż Miejska, która swoją siedzibę ma w tej części dworca kolejowego

Niebawem druga część żagańskich urzędów