Połączyć osady

Siemianowice Śląskie posiadają prawa miejskie od 1932 roku, a więc są stokunkowo młodym miastem. Miasto powstało z połączenia chyba pięciu osad, które istniały już od średniwiecza. Te dawne osady stanowią dzisiaj dzielnice Siemianowic – są to: Bańgów, Bytków, Michałkowice, Przełajka i Siemianowice (jako centrum). Rewolucja przemysłowa pod koniec XVIII wieku zapewniła rozwój poszczególnych wsi (a później miasta).
Dziś kolejne miejsca, które przedstawiam: Rondo Siemion i charakterystyczne, srebrne kule

Rondo Michał i wielopiętrowe bloki. W innych dzielnicach Siemianowic również jest sporo wieżowców

Park Miejski w Siemianowicach Śląskich oraz zespół pałacowy

Jak chyba w każdym mieście – można napotkać kontrasty… nowe budownictwo i stare kamienice

2 myśli na temat “Połączyć osady

 1. Zastanawiam się nad sformułowaniem „rozwój wsi”. Zazwyczaj ten „rozwój” kończy się wcieleniem osady do miasta, czyli de facto upadkiem tego, co wiejskie. Pewnie kiedyś ludzie byli z tego zadowoleni, ale w dzisiejszych czasach trend się odwraca i ludzie zaczynają uciekać z miast. Tylko że ta dzisiejsza „wieś” staje się coraz mniej wiejska…

  Polubienie

 2. W sumie to masz rację, ale taka jest kolej rzeczy… Tak, jak rozwijają się miasta – tak samo wioski nie stoją w miejscu. Aczkolwiek nie dotyczy to większości wsi – jest ich w Polsce ponad 43000 – nie każda będzie wcielona do miasta. Nie każda też stanie się miastem, chociaż niektóre wioski (spełniające wymogi) ubiegają się o status miejski. I tak na przykład, w ciągu ostatnich 7 lat, miastami stało się prawie 50 wiosek.
  Z drugiej strony nieraz jest odwrotnie – najpierw miasto wchłania jakąś wioskę, a potem następuje jej rozwój. Przykład: w roku 2015 do Zielonej Góry włączono 22 wsie – dopiero od tego czasu zaczęto rozbudowywać ich infrastrukturę czy komunikację. Pisałem o tym kiedyś (zobacz zmiany w Jarogniewicach – zdjęcia pod koniec postu)
  https://mojakolej.home.blog/2018/07/13/to-tez-jest-zielona-gora/
  To prawda też, że wioski stają się coraz mniej wiejskie – stają się „sypialniami” dla ludzi pracujących w mieście…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.