Tajemnica Escordu

Kto pamięta Zakłady Tkanin Technicznych Escord w Iłowej? Przede wszystkim rolnicy. Kiedyś była to podobno jedyna w Polsce fabryka sznurka do snopowiązałek. Kilkadziesiąt lat temu oczy rolników były skierowane właśnie tutaj: czy wyprodukują, czy dostatecznie dużo, kiedy będzie dostawa, czy uda się kupić… wszak żniwa za pasem. Takie to były czasy, a sznurek był towarem deficytowym.
Ale zaciekawiła mnie jedna rzecz. Tor kolejowy na placu byłego zakładu. Biegnie prostopadle do widocznej może 20 m dalej, linii kolejowej. Raczej niemożliwe, żeby tak miał tak mały promień łuku, aby tutaj połączyć się z torami szlakowymi

Z początku myślałem, że tutaj była końcówka toru i kozioł oporowy, a dalej bocznica szła przez budynek i dalej skręcała w stronę torów stacyjnych. Albo, że był to jakiś tor do wewnętrznych przewozów, bez połączenia z torami ogólnodostępnymi. 
Wątpliwości moje rozwiało zdjęcie sprzed około 100 lat, zamieszczone w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej. Przedstawia tę fabrykę, pod nazwą Wilhelm Winkler AG (link). Widać tam, że w miejscu, gdzie obecnie jest trawnik, znajdowała się obrotnica. Umożliwiała wtaczanie na teren fabryki po jednym wagonie – i mały promień skrętu nie miał już wtedy znaczenia.
Obecnie budynki po dawnym Escordzie zajmuje firma transportowa Intra S.A.

A poniżej stacyjna, czołowo – boczna rampa przeładunkowa, już bez torów…

… oraz budynek dworca Iłowa Żagańska – widziany zza równi stacyjnej

2 myśli na temat “Tajemnica Escordu

  1. Starszy Wajchowy: To tylko moje domniemania – po prostu rozważałem różne możliwe rozwiązania. Ale dzięki mojemu koledze i Bazie Kolejowej sprawa się wyjaśniła. Dlatego zmieniłem trochę treść postu – uzupełniając go

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.