A jednak nadal jest…

Dziś przedstawiam budynek o szczególnej konstrukcji i ciekawej historii…
W połowie XVII wieku, po zakończeniu wojny trzydziestoletniej, protestancka społeczność walczyła o prawo wybudowania swoich kościołów. Luteranom udało się uzyskać zezwolenie na wybudowanie trzech świątyń: w Świdnicy, Głogowie i Jaworze.
Ale żeby nie było łatwo, zgoda była obwarowana licznymi warunkami, które miały utrudnić budowy oraz spowodować krótkotrwałe użytkowanie obiektów. Na przykład miały być wybudowane wyłącznie z nietrwałych materiałów (drewno, słoma, glina piasek) stąd też konstrukcja szachulcowa. Poza tym miały być postawione poza granicami miasta – ale nie dalej na odległość strzału armatniego od murów miejskich. Warunkiem też było ukończenie budowy w przeciągu jednego roku. Katolicki cesarz, który ustalał te warunki miał nadzieję, że świątynie zostaną szybko zniszczone. Kościół w Głogowie istotnie spłonął w wielkim pożarze miasta, ale w Świdnicy i w Jaworze stoją do dziś – już 370 lat.
Kościół Pokoju w Jaworze jest nieco schowany w miejskim parku, ale znalazłem miejsce, żeby uchwycić go w całości. Jest to jeden z największych obiektów szachulcowych na świecie, może pomieścić 6 tys. osób

Inne miejsca w Jaworze, które uchwyciłem moim aparatem…
Róg ulic Zielonej i Wyszyńskiego

Ul. Kolejowa od strony stacji PKP

Ul. Chopina

Skrzyżowanie Zamkowej i Grunwaldzkiej

Na kamienicy przy ul. Zamkowej uwidocznił się poniemiecki szyld. Trzeba przyznać, że mieli dobre farby 🙂

Namiastka dworca autobusowego przy ul. Dąbrowskiego. Zaraz obok jest plac targowy u podnóża jaworskiego zamku

Na koniec ul. Dąbrowskiego z widokiem poza granice miasta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.