Po czym poznać centrum wsi

W miastach zazwyczaj sprawa jest prosta, bo większość posiada Rynek, które uznajemy za centrum. Fakt, że niektóre miasta nie mają Rynku ani jakiegoś głównego placu (np Nowa Sól) jest za to jakaś ważniejsza, ruchliwa ulica, gdzie skupia się większość usług i sklepów.
Jeśli chodzi o większe wioski, to centrum wyznaczają pewne charakterystyczne punkty: bardziej zwarta zabudowa, sklep, przystanek autobusowy, świetlica, kościół, remiza stażacka, szkoła itp. W mniejszych wsiach może to być po prostu skrzyżowanie ulic…
Konin Żagański liczący ponad 700 mieszkańców można zaliczyć do większych wsi, chociaż są w Polsce miejscowości liczące kilka tysięcy mieszkańców, które też nie mają praw miejskich. Największą wsią w kraju jest miejscowość o nazwie Kozy (w woj. śląskim) gdzie swój dom odnalazło prawie 13 tysięcy osób!
Jak więc widać, określenie: „duża” albo „mała” jest w odniesieniu do miejscowości pojęciem względnym. Jako ciekawostkę dopowiem, że najmniejszym miastem jest leżący w woj. świętokrzyskim Opatowiec liczący 336 mieszkańców. Zatem opierając się na powyższych danych, miasto może być pod względem ludności nawet 38 razy mniejsze od wioski.
W Koninie Żagańskim centrum stanowi trochę zwartej zabudowy, kościół, przystanek, biblioteka i remiza strażacka. To mniej więcej tutaj:

Więcej moich zdjęć z Konina Żagańskiego można obejrzeć tutaj

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.