Syfrydivilla i Brunzlan

Syfrydivilla – to tajemnicze słowo, to pierwsza nazwa powstałej w XIII wieku wsi Radwanów. Później nazwa była jeszcze zmieniana kilkakrotnie – np. zaraz po II wojnie wymyślono tymczasową nazwę Zebrzydów.

Wjeżdżając do wsi od strony Zielonej Góry, pierwszą rzeczą jaka się rzuca w oczy jest dawny majątek rycerski, zamieniony teraz w kurort hotelowy. Nosi nazwę Żabi Dwór.
Wjechałem na teren jakby od zaplecza, nie wiedziałem jeszcze, że obiekt jest taki duży i z drugiej strony ma spory dziedziniec. Najlepiej widać to z góry. Natomiast tutaj można zobaczyć, jak folwark wyglądał dawniej, prawdopodobnie przed wojną.
Po zakończeniu wojny folwark w Radwanowie przekształcono na PGR, jak wiele podobnych zabyktów w tych okolicach – oto przykład. A to miejsce, które zaliczyłem:

Fioletowe pole facelii

I jedziemy dalej zostawiając wieś z tyłu

Tam, gdzie kończy się Radwanów – zaczyna się nastęna miejscowość – Broniszów (czyli Brunzlan przed wojną). Krótko zatrzymuję się przy zamku rycerskim, któremu więcej miejsca poświęciłem 4 lata temu (tutaj kilka ostatnich zdjęć)

A to wąska odnoga prowadząca do nieistniejącej już stacji kolejowej w Broniszowie. Towarzyszyło mi kilka miejscowych kotków, jednego uchwyciłem 🙂

Jadąc dalej, w stronę Żagania zatrzymałem jeszcze się przy niewielkim stawiku

Jedna myśl na temat “Syfrydivilla i Brunzlan

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.