Najstarszy dąb

Uznany za najstarszy i najgrubszy dąb, rośnie sobie niedaleko miejscowości Piotrowice. Z tym, że ta miejscowość leży w woj. dolnośląskim, natomiast dąb – chociaż tuż za wioską, stoi już na terenie woj. lubuskiego. Jest to dąb szypułkowy, a jego wiek szacuje się na ponad 750 lat. Wysoki na 28 metrów, rozpiętość korony – 16 metrów, a obwód pnia ok. 10 metrów.

Dlaczego nazywa się Chrobry? Powstała legenda, że pod tym dębem Bolesław Chrobry spotkał się z cesarzem Ottonem III. Spotkanie takie rzeczywiście miało miejsce, ale prawdopodobnie w odległym o 14 km mieście Szprotawa. To „prawdopodobnie” wynika z tego, że pojawiającą się w kronikach łacińską nazwę Ilva niektórzy historycy kojarzą z miastem Iłowa. Aczkolwiek większość jest zdania, że chodzi dzisiejszą dzielnicę Szprotawy Iławę. Nie ma więc stu procentowej pewności.

Dąb Chrobry w 2014 roku został podpalony przez nieznanego sprawcę. Ze względu na pusty pień powstał tzw. ciąg kominowy, który utrudniał ugaszenie go. W akcji brało udział 13 jednostek straży pożarnej. A tak Chrobry wygląda obecnie – tzn. w kwietniu 2018

IMG_1942

Jedna myśl na temat “Najstarszy dąb

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.