Zamierzchłe czasy kolei

Osobiście nie pamiętam czasów świetności tej stacji. I nic dziwnego – ostatni pociąg pasażerski wyjechał z Gozdnicy prawdopodobnie w 1962 roku, bez mała pięćdziesiąt lat temu. Chociaż towarowe kursowały jeszcze długo potem, chyba głównie do tutejszych zakładów ceramicznych. Dziś resztki torów są przykryte „dywanem” roślinności, chociaż budynek (zamieszkały przez lokatorów) trzyma się w miarę dobrze.

Tak przedstawia się stacja w Gozdnicy od strony ulicy. Typowy, charakterystyczny budynek, który nawet dla laika nawet na pierwszy rzut oka będzie kojarzył się z koleją.

Ładny budynek stacji w Gozdnicy

 

 A to z drugiej strony torowiska. Oczywiście z różnokolorową roślinnością na pierwszym planie. I tak dobrze, że tory nie dość, że jeszcze istnieją, są nawet widoczne

Gozdnica z drugiej strony torów

 

Trochę inna perspektywa. Tory obok stacji stopniowo zasypywano, aż powstała ubita droga

Gozdnica - uliczka na torach

 

Widoczna tu jasna „ścieżka” to powoli murszejący peron

Gozdnica - widać peron

 

To zdjęcia robiłem stojąc na torze za peronem. Widać, że tabliczka z nazwą stacji jeszcze dobrze się trzyma. Natomiast przy budynku postawiono płot, wytyczający mieszkańsom budynku dosyć „ciasne” podwórko

Gozdnica widok z peronu

 

Gozdnica była stacją końcową. Tu szlak dla pociągów pasażerskich się kończył. Natomiast składy towarowe jeździły jeszcze dalej do pobliskich zakładów. Tę drogę przecinają cztery takie bocznicowe tor.

Bocznice w Gozdnicy

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.